BK Vitus Horsens modtager årets Handicappris 2025 for træner Tor Claxtons ekstraordinære indsats for mennesker med sclerose og andre udfordringer.
Seneste opdateringer fra Sydøstjyllands Politi på X: Sydøstjyllands Politi har i dag den 3. december - med assistance fra Søværnets Dykkertjeneste - været til stede i området ved Hejlsminde Havn i forbindelse med en konkret efterforskning. https://t.co/nb47s2hWfN https://t.co/l01jtH96c3
Vi har kigget på denne uges tilbudsavis fra SuperBrugsen i Gedved og fundet nogle fantastiske tilbud. Her er et udpluk af de bedste tilbud, hvor du kan spare penge på chips og sodavand.
Drømmer du om en bolig i absolut topklasse? Vi har samlet de dyreste boliger, der lige nu er til salg i Gedved.
Fordelingen af udvalgsposterne for den kommende byrådsperiode i Horsens Kommune er nu afklaret, og alle partier står bag aftalen.
2 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Gedved. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Egebjergvej 60 er netop kommet til salg til hele 1.798.000 kr, hvilket gør den til en af de dyreste boliger til salg i Gedved.
Måske vil du ikke betale meget for din næste bolig, eller måske leder du efter et håndværkertilbud? Lige her finder du i hvert fald de billigste boliger i Gedved.
December i Horsens byder på juleparade, luciaoptog, gratis risengrød, musik og masser af oplevelser for hele familien i byens julepyntede midtby.
Alle partier i Horsens Byråd indgår bred aftale om fordeling af udvalgsposter og borgmesterposten, som Socialdemokratiets Peter Sørensen fortsætter på fra 2026.
Mandag den 24. november 2025 kl. 16:30 inviterer Gedved Bibliotek alle interesserede til en inspirerende eftermiddag, hvor du kan lære at udnytte bibliotekets mange ressourcer. Kom og hør om dine muligheder for at deltage i Horsens Holder, og hvordan du kan søge støtte til dine egne projekter.
Borgere inviteres til valgcafé på Horsens Rådhus, hvor optællingen af stemmer og valgaftensspænding kan følges på storskærm sammen med politikere og partimedlemmer.